Сабақ №27 Өтілу мерзімі: 12.12.12
Сабақтың тақырыбы: Конустың жазбасы, бетінің ауданы
Сабақтың мақсаты:
І. БІЛІМДІЛІК. Оқушыларға конус туралы түсінік беріп, конустың жазбасы мен бүйір және толық бетінің ауданын қарастыру.
ІІ. ТӘРБИЕЛІК. Оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, шапшаңдыққа баулу.
ІІІ. ДАМЫТУШЫЛЫҚ. Ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Оқыту әдісі: сұрақ-жауап, баяндау
Сабақтың көрнекілігі: циркуль, сызғыш, конустың моделі.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау, түгендеу
ІІ. Үй жұмысын тексеру. а) Ой қозғау(сұрақ-жауап)
1. Конустың жазықтықпен қимасында осьтік қимадан басқа тең бүйірлі үшбұрыш шығуы мүмкін бе?
2. Конустың осьтік қимасы тікбұрышты үшбұрыш болуы мүмкін бе?
ІІІ. Жаңа сабақ
|
|
Конустың жазбасы және бетінің ауданы
Егер конустың бүйір бетін қайсібір жасаушысының бойымен, мысалы, АВ-ның бойымен қисақ, онда конустың бүйір бетінің жазбасын аламыз (49-сурет).
Радиусы R-ге, жасаушысы l -ге тең конустың бүйір бетінің жазбасы радиусы l -ге, ұзындығы -ге тең дөңгелектің секторы болады (49-сурет).
Мұндай жазбаның ауданы конустың бүйір бетінің ауданы ретінде қолданылады, Sк.б.б деп белгіленеді.
С –конустың табан шеңберінің ұзындығы.
Дөңгелек секторының ауданының формуласын пайдалансақ, φ- сектор доғасының бұрыштық шамасы. Конустың табан шеңберінің ұзындығы -ді сектор доғасының ұзындығына теңестіріп, φ доғасының бұрыштық шамасын тауып аламыз: бұдан . |
Конустың бүйір бетінің ауданы оның табан шеңберінің ұзындығы мен жасаушысының көбейтіндісінің жартысына тең:
IV. Бекіту жаттығулары №
А |
В |
О |
S |
∆ SАВ - осьтік қима.
S қима = 12.
SA = l = 5.
Шешуі: S қима = ∙ SO ∙AB = H ∙2R=
|
|
= H ∙ R = 12
S б.б. = π R l = 5 π R;
V = π R2 H = 4 π R;
Орындарына осы өрнектерді қойсақ,
= ; Жауабы: ;
Есеп. Конустың бүйір бетінің ауданы оның табанының ауданынан 2 есе артық. Конустың бүйір бетінің жазбасының бұрышын табыңыз.
S б.б = 2 S таб.
S б. б. = π R ℓ; ℓ = жасаушы
S таб. = π R2 ;
π Rℓ = 2π R2 ; бұдан, ℓ = 2R;
Конус жазбасы болатын сектор
доғасының ұзындығын
SA = ℓ = 2π R = ;
2π R = ;
= 1800 ; Жауабы: 1800
V. Сабақты қорытындылау:
1. Конустың қимасында тең қабырғалы үшбұрыш шығуы мүмкін бе?
2. Конустың центрі, осі немесе симметрия жазықтығы бола ма?
3. Конустығ жасаушысы: 1) конустың биіктігіне; 2) табан шеңберінің радиусына тең болуы мүмкін бе? Тұжырымды негіздеңдер.
VІ. Оқушылар білімін бағалау
VІІ. Үйге тапсырма беру: №