Гра «Додай словечко»

— Вставте у прислів’я пропущені спільнокореневі слова. Виділіть корінь.

_______ (Праця) людину годує, а лінь марнує. Бджола мала, а й та _________ (працює). _________ (Працьовиті) руки гори вернуть.

Слова, які доберуть учні, доцільно записати на дошці.

Гра «“Зайве” слово»

— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.

Море, моряк, морський, зморитися, приморський.

Малина, малинка, калина, малиновий, малинник.

— Чому не всі слова в кожній групі можна назвати спільнокореневими?

— Назвіть споріднені слова з кожної групи. Який вони мають корінь?

— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.

— Як їх ще називають?

— Як визначити корінь у слові? Наведіть приклади.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 149, вправа 399.


Урок 110

Тема: НЕНАГОЛОШЕНІ ГОЛОСНІ ЗВУКИ [Е], [И] В КОРЕНІ СЛОВА, ЇХ ВИМОВА ПОРІВНЯНО З НАГОЛОШЕНИМИ. ПЕРЕВІРКА НАПИСАННЯ НЕНАГОЛОШЕНОГО ГОЛОСНОГО ЗА ДОПОМОГОЮ ЗМІНИ СЛОВА ЧИ ДОБОРУ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ

Мета: навчати учнів вимовляти ненаголошені голосні звуки [е], [и], перевіряти правопис слів з ненаголошеними голосними [е], [и] в корені слів; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову; виховувати турботливе ставлення до птахів.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання (с. 149, вправа 399)

— Прочитайте спільнокореневі слова.

— Що допомогло їх розпізнати?

— Від якого слова утворилися всі інші спільнокореневі слова?

— Поясніть, як можна його поділити для переносу.

Словниковий диктант

Україна, український, Київ.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми розкриємо один із секретів української мови — секрет написання ненаголошених е та и в словах.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Читання казки «Хитрі близнючки»


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: