Мета: поглибити знання учнів про речення, його будову; розвивати зв’язне мовлення; виховувати повагу до старших, працелюбність.
Обладнання: предметний малюнок оленя; картина із зображенням відльоту птахів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 34)
— Про які ознаки ранньої осені говориться в тексті?
— Що таке бабине літо?
— Прочитайте пари близьких за значенням слів, які ви записали.
— Як ви поділили для переносу виділені слова?
— Якими правилами ви користувалися?
2. Хвилинка чистопису
и ви ил швидкокрилі
— Доберіть слова з даними буквосполученнями. (Крижаний, дрижить; страви, вихід; сила, крилатий)
— Складіть з одним зі слів речення і запишіть.
— Скільки слів у ньому? Як ви їх записували? (Кожне слово — окремо.)
III. Повідомлення теми й мети уроку
IV. Повторення і поглиблення вивченого
1. Колективна робота (вправа 35)
— Прочитайте текст. Випишіть назви птахів. Усно поставте до них питання.
|
|
— А які птахи залишаються зимувати в наших краях? Як ми їм можемо допомогти?
— Зверніть увагу, які різні слова добирає письменник, описуючи відліт птахів. Запишіть ці слова, ставлячи до них в дужках запитання.
2. Самостійна робота (вправа 36)
— У тексті попередньої вправи знайдіть слова, якими автор характеризує птахів. Запишіть їх за зразком.
— Поділіть для переносу виділені слова.
3. Коментоване письмо (вправа 37)
— Прочитайте. Зі слів кожного рядка складіть речення й запишіть.
— Які слова в першому реченні не можна поділити для переносу? Чому?
— Ще раз прочитайте слово олень у рамці. Запам’ятайте його вимову і написання. Зверніть увагу, що в цьому слові наголошений перший склад, а в другому — пишемо літеру е.
— Поділіть для переносу слово червоніє.
— Прочитайте правило на с. 18 і запам’ятайте його.
— Порахуйте кількість слів у реченні.
Коло школи багато квітів.
4. Фізкультхвилинка
5. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 38)
— Розгляньте малюнки. Дайте дітям імена і складіть речення про те, хто що робить. Використовуйте слова для довідки.
— Одне речення (за вибором) запишіть.
— Яке слово у довідці виявилося зайвим?
— Чому треба працювати?
— Які прислів’я про роботу ви знаєте?
6. Робота з дошкою
— Прочитайте і знайдіть межі речень.
Бабуня сиділа біля вікна і шила Вітя з Людою вилізли на канапу й гортали нову цікаву книжку у бабуні випала котушка і покотилася під стіл довго сперечалися діти, кому котушку підняти а бабуня тим часом нагнулася й підняла котушку. (За М. Щепенком)
— Що ви можете сказати про Вітю й Люду?
— Як би вчинили ви?
|
|
— Як на письмі треба позначати межі речень?
V. Підсумок уроку
— З чого складається текст? Як усно виділяється кінець речення?
— Як пишуться слова в реченні?
— Правильно вимовте й запишіть назву цього предмета. (Учитель показує предметний малюнок — олень. Діти хором вимовляють, наголошуючи перший склад, і записують слово олень.)
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правило на с. 18, вправа 39.
Урок 9