Мета: поглибити знання учнів про складотворчу роль голосних; закріплювати вміння ділити слова на склади; розвивати орфоепічну чуткість учнів; удосконалювати вміння переносити слова із рядка в рядок; виховувати старанність, акуратність, уважність у роботі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 19)
— З якої букви ви написали кожне з цих імен?
— Прочитайте імена дівчаток.
— Прочитайте імена хлопчиків.
— Хто склав удома речення тільки з іменами хлопчиків? А хто — тільки з іменами дівчаток? А в кого було речення і про хлопчиків, і про дівчаток?
Кожна група дітей зачитує свої речення.
2. Хвилинка чистопису
зо ул ор зозуля
— Доберіть слова з цими буквосполученнями. (Зоря, бузок, вулиця, куля, мороз, коридор) Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
— Поділіть ці слова для переносу.
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Саме про правила переносу слів із рядка в рядок ми й будемо сьогодні говорити. Ви визначатимете голосні звуки в словах, ділитимете їх на склади, вчитиметесь уважно слухати й запам’ятовувати необхідне, а особливо — золоті правила переносу.
|
|
IV. Повторення та поглиблення вивченого
1. Колективна робота (вправа 20)
— До поданих частин слів додайте склади так, щоб утворилися слова. Запишіть їх.
— Скільки складів і скільки голосних звуків у кожному слові? Який висновок можна з цього зробити?
— Прочитайте правило на с. 11. Чи збігається з ним ваш висновок?
2. Коментоване письмо (вправа 21)
— Прочитайте слова. Які з них можна поділити на склади?
— Спишіть спочатку слова, що містять один склад, потім — два і, нарешті, три склади. Які склади позначено однією буквою?
— Утворіть слова з поданих складів.
— Прочитайте правило на с. 12.
— Отже, перше золоте правило:
Для переносу слів завжди
Потрібен поділ на склади.
Друге правило звучить так:
Склад з однієї букви лиш —
Не перенось його, облиш.
3. Фізкультхвилинка
4. Самостійна робота (вправа 22)
— Спишіть слова, поділяючи їх рисками для переносу.
— Які склади в словах не можна залишити в рядку або перенести?
5. Робота з обжинковою піснею (вправа 23)
— Як ви думаєте, коли співають обжинкові пісні? Прочитайте її.
— А тепер читайте вірш колективно, декламуючи його по складах, як лічилку.
— Які слова становлять один склад?
— Прочитайте перше правило на с. 13. Запам’ятайте його.
6. Робота в парах (вправа 85)
V. Підсумок уроку
— Як визначити кількість складів у слові? Наведіть приклади.
— Яких правил переносу із рядка в рядок треба дотримуватися?
— З рештою золотих правил переносу будемо знайомитися пізніше.
VI. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 11-13, вправа 25.
Урок 5