— Прочитайте склади парами.
ди — ді не — не | лу — лю та — тя |
— Вимовте попарно приголосні звуки.
— Як вони вимовляються?
— Які букви підказали, що приголосні у другому стовпчику треба вимовляти м’яко?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 52-53)
Вправа 145
— Прочитайте вголос склади парами. Вимовте попарно приголосні звуки.
— Назвіть букви, які підказали вам, що приголосні, позначені виділеними буквами, треба вимовляти м’яко.
Звірте свою відповідь з правилом на с. 52.
Вправа 146. Учні читають і списують речення.
— Знайдіть слова з м’якими приголосними звуками. Вимовте ці звуки.
— Виділені слова поділіть для переносу.
Пам’ятайте!
Буква й завжди позначає м’який приголосний звук [й].
— Назвіть слово у вірші, у якому всі приголосні звуки м’які. (Сійся)
Вправа 147
— Розгляньте малюнок і прочитайте вірш.
— З чого видно, що люди бережливо ставляться до природи, охороняють її?
— Спишіть виділені слова.
|
|
— Вимовте м’які приголосні звуки.
— Букви, якими позначено м’якість цих звуків, підкресліть двома рисками.
Вправа 148
— Назвіть звуки (не букви!),які треба додати до частинки слова –інь,щоб утворилися такі слова: тінь, лінь, дзінь.
— Якими буквами позначено ці звуки?
— А якою буквою позначено їх м’якість?
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота над загадкою
— Прочитайте і відгадайте загадку.
• У траві лежить клубок,
В ньому безліч голочок.
— Складіть звукову модель слова їжак.
— Скільки звуків позначає буква ї?
Робота в групах
— Опишіть їжачка за запитаннями та опорними словами.
1) Яка це тварина?
2) Де живе?
3) Яка в нього шубка?
4) Який носик?
5) Які очі?
6) Які ніжки?
Опорні слова: з колючок; маленький, гостренький; мов ґудзики.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які букви вказують на м’якість приголосних?
— Поясніть такі мовні явища:
• у слові знака м’якшення немає, а м’які приголосні є;
• букви у немає, а звук [у] є?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.53,вправа 149.
Урок 37.
Тема: СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ТВЕРДИМИ ТА М'ЯКИМИ ПРИГОЛОСНИМИ В СЛОВАХ
Мета: закріплювати знання учнів про тверді та м'які приголосні в словах; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слова; виховувати охайність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 53, вправа 149)
— Розкажіть напам’ять вірш.
— Вимовте кожен приголосний звук у виділених словах.
— Які різні звуки в цих словах позначає буква л?
— Яка буква вживається для позначення м’ якості приголосного звука [л] у слові полю?