— Вставте у прислів’я пропущені слова з подвоєними буквами.
Дерево міцне____, а людина — ______.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які правила написання слів повторили на уроці?
— Яке завдання було найскладнішим?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.64,вправа 173.
Урок 44
Тема: АПОСТРОФ. ПРАВИЛО ВЖИВАННЯ АПОСТРОФА
Мета: поглибити знання учнів про апостроф; вчити правильно вимовляти, читати і списувати слова з апострофом; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати пізнавальні інтереси.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 64, вправа 173)
— Які слова з подовженими м’якими приголосними ви підкреслили?
— Яке слово ви поділили для переносу по-різному?
— Чому не підкресленим залишилося слово неодмінно?
Гра «У два стовпчики»
— Запишіть спочатку слова, у яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки, а потім — ті слова, у яких вони пом’якшують попередній приголосний.
Ясен, лялька, юшка, поїзд, стоїть, тюльпан, ллє, єнот.
|
|
— Які звуки можуть позначати букви я, ю, є, ї?
— Скільки звуків позначають ці букви у словах кожного стовпчика?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися читати і писати слова, у яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголосних.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 64-65)
Вправа 174
— Відгадайте загадку. (Апостроф)
— Запишіть слово апостроф. Вимовте останній звук, підкресліть букву, що його позначає, назвіть її.
Вправа 175
— Прочитайте слова. Після апострофа на місці букв я, ю, є, ї чітко вимовляйте по два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі].
— Спишіть слова. Підкресліть букви, між якими стоїть апостроф.
— Зробіть висновок, після яких букв і перед якими ставиться апостроф.
— Звірте свій висновок з правилом на с. 67.
Вправа 176. Учні читають і списують словосполучення, пояснюють уживання апострофа в словах.
Усно складають речення з поданими словосполученнями.
Візьміть до уваги!
Букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки.
Вправа 177
— Прочитайте і спишіть слова, вставляючи, де потрібно, апостроф.
— Назвіть однакові букви в словах пір’я і моря. Зробіть висновок, чи однакові звуки позначено цими буквами?
— Складіть звукові моделі цих слів.
Фізкульгхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Обведи потрібне»
— Обведіть букви, після яких може ставитися апостроф.
Д, г, б, п, в, л, ф, м, т, р
Гра «За алфавітом»
Спишіть слова за алфавітним порядком. Поставте наголос.
П’ять, б’ють, здоров’я, солов’ї, полум’я, рюкзак, м’ята, реп’ях, пір’я.
— Поясніть уживання апострофа в словах.