а) семантизація слів (за допомогою вірша)
- Listen to me and then repeat after me.
(PB ex 1, p. 56)
b) game “Sing a song”
- Listen to the song and say what days of week do you hear.
- OK. And now repeat altogether.
c) work in card
- Name the days of the week in order.
(WB A.Nesvit ex. 3, p. 48)
- Find and complete.
Розвиток навичок говоріння.
а) пояснення вчителя
- Our mouse wants to tell us about its everyday things.
- If we want to say what she/ he usually does, we add the ending –s to the following verbs.
Example: play – plays
go – goes
б) робота з підручником
- ex. 2, p. 57
- Look, listen and say.
Розвиток навичок аудіювання.
а) пояснення незнайомих слів
- Look at the blackboard. Read the names of children.
- When I’ll read the sentences we meet unknown words:
go – іти
party – вечірка
meet – зустрічати
friend – друг
б) слухання
- I’ll name the sentences and you must put the following numbers in your copybooks.
1. a 2. d 3. f 4. b 5. c 6. e
Розвиток навичок письма.
а) введення літери
- Listen to the rhyme and say what sound do you hear most of all.
[j] – Y is for Yard, where children play
They play in the yard every day.
[j] – Y y
б) написання літери в повітрі
в) написання літери в зошиті
- Open your copybooks and write down the line of small letter y and the big letter Y.
Розвиток навичок читання
а) повторення літер
- Look at the alphabet and sound the letters.
|
|
б) читання слів
- ex 7, p. 58
- Listen and say. Let’s read all together.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підведення підсумків уроку
- Say, me please what did you learn at our lesson today.
- What words did you remember?
- What tasks did you like most of all?
Закінчення уроку.
- At home say to your parents days of the week.
- And now stand up, please. Good – bye, children.
УРОК 25 Дата: ___________
Тема: Свято наближається.
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати увагу та пам'ять.
Виховувати прагнення допомагати батькам.
Обладнання: тематичні малюнки до с. 59, кросворд, картки для гри РЗ с. 50, флещ – картки, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
Привітання.
- Stand up, please. Good morning!
Good morning.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
Повідомлення теми та мети уроку.
- Today we’ll continue to speak about holidays and preparation to them. You also learn new words and rhyme, play in dialogue.
- Are you ready? Let’s start our lesson.