Тема. Відносна густина газів. Обчислення відносної густини

 

Цілі уроку: розкрити суть поняття «відносна густина газів»; навчити учнів здійснювати розрахунки відносної густини газів, обчислення молярної маси за відомою відносною густиною; показати практичне значення цих розрахунків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: розповідь учителя, керована практика, самостійна робота.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, терези, колба об’ємом 0,250 мл із пробкою, установка для одержання кисню, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Перевірка домашнього завдання, актуалізація опорних знань

1. Звіряємо відповіді в задачах, коментуємо, відповідаємо на запитання учнів.

2. Заповнюємо таблицю на дошці й у зошитах, проводячи розрахунки усно (умови нормальні).

Формули для розрахунку записуємо на дошці:

 

Формула газу Кількість речовини Молярна маса Маса Об’єм
N2 1 моль 28 г/моль 28 г 22,4 л
O2 0,5 моль 32 г/моль 16 г 11,2л
H2 1 моль 2 г/моль 2 г 22,4 л
CO2 2 моль 44 г/моль 88 г 44,8 л
CH4 2 моль 16 г/моль 32 г 44,8 л
NH3 0,5 моль 17 г/моль 8,5 г 11,2л

 

Яким законом ми скористалися, щоб обчислити об'єм газів? (Законом Авогадро)

 

III. Виклад нового матеріалу

Розповідь учителя

З таблиці на дошці видно, що однакова кількість речовини різних газів займає однаковий об'єм, але має різну масу, як і різну молярну масу. Тобто гази мають різну густину. Порівняємо густину двох газів кількістю речовини 1 моль за н. у.

Тоді співвідношення густин:

Таке співвідношення називають відносною густиною газів і позначають D. Це безрозмірна величина, що показує, у скільки разів один газ важчий або легший за інший.

D = M1/M2,

звідси M1 = D · M2.

Отже, за молярною масою відомого газу можна визначити густину будь-якого газу.

Демонстрація

1. Зважуємо закриту колбу з повітрям на терезах.

2. Заповнюємо колбу киснем, закорковуємо та зважуємо.

3. Обчислюємо співвідношення маси колби з повітрям і киснем, це й буде відносна густина, оскільки об'єм колби однаковий, а отже, і кількість речовин однакова.

4. M2(O2) = 32 г/моль.

За формулою М1 = D · M2 обчислюємо молярну масу повітря в кімнаті.

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Керована практика

Задача 1

Обчисліть відносну густину карбон(ІV) оксиду за киснем.

Розв’язання

Відповідь: 1,375.

 

Задача 2

Обчисліть відносну густину сульфур(ІV) оксиду SO2 за воднем Н2.

(Відповідь: 32)

 

Задача 3

Густина невідомого оксиду Нітрогену за воднем дорівнює 38. Обчисліть молярну масу цього оксиду, визначте його формулу.

2) Визначаємо формулу. Складемо рівняння:

Відповідь: N2O3; M (N2O3) = 76 г/моль.

 

Задача 4

Густина метану за гелієм дорівнює 4. Обчисліть молярну масу метану й виведіть його формулу.

(Відповіді,: 16 г/моль; СН4)

 

Задача 5

Обчисліть об'єм водню, що взаємодіє з киснем об'ємом 3 л.

Дано:

V(O2) = 3 л

V(H2) -?

Розв’язання

Для розв'язання цієї задачі ми скористаємося наслідком із закону Авогадро — законом об'ємних відносин: «Об'єми газоподібних речовин, що беруть участь у реакції, співвідносяться між собою як відповідні стехіометричні коефіцієнти».

Рівняння реакції:

2Н2 + O2 = 2Н2O

За рівнянням: 2л 1л

За умовою: хл 3л

Складемо пропорцію:

2/x = 1/3;

х = 6 (л).

Відповідь: 6 л.

 

Задача 6

Обчисліть об'єм хлору, що вступив у реакцію з воднем об'ємом 7 л. (Відповідь: 7 л)

 

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання.

Творче завдання (домашня практика). Самостійно розв’язати задачі. Використовуючи знання про газоподібні речовини, скласти й розв’язати задачі, аналогічні задачі 2.

 Тема. Розрахунки за хімічними формулами

 

Цілі уроку: систематизувати знання про кількість речовини, молярну масу, молярний об’єм; удосконалювати навички обчислень за хімічними формулами; підготувати учнів до тематичного оцінювання з теми «Кількість речовини. Розрахунки за хімічними формулами».

Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.

Форми роботи: групова, індивідуальна.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

 

II. Перевірка домашнього завдання

1. Два-три учні пропонують складені вдома задачі на обчислення відносної густини газоподібних речовин.

2. На дошці виписуємо формули зв’язку:

• кількості речовини и маси: = m/M;

• кількості речовини и числа частинок: = N/NA;

• кількості речовини и об’єму газів: = V/Vm;

• попарно взяті кількості речовини реагентів і продуктів реакції: 1/k1 = 2/k2, де k1 і k2 — коефіцієнти в рівнянні реакції;

• об'ємів газоподібних речовин — реагентів і продуктів реакції: V1/k1 = V2/k2.

 

III. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу

Групова робота

1. Учні об’єднуються в групи, одержують завдання на аркуші формату А3, виконують відповідні розрахунки, заповнюють вільні клітинки в таблиці. Потім по колу обмінюються аркушами, червоним чорнилом виправляють помилки й вивішують аркуші на дошці.

Після цього по черзі коментують допущені помилки.

Учитель узагальнює відповіді (10—15 хв.).

Варіант І

 

  NaCl СO2 H2SO4
т, г 58,5    
М, г/моль      
, моль      
N, частинок      
V, л   11,2  

 

Варіант II

 

  SO2 Аl(ОН)3 СuО
т, г      
М, г/моль      
, моль   12,04 · 1023  
N, частинок      
V, л 44,8    

 

Варіант III

 

  СаСО3 CO HCl
т, г      
М, г/моль      
, моль      
N, частинок     9,03 · 1023
V, л      

 

Варіант IV

 

  АlСl3 N2 H2CO3
т, г 26,7    
М, г/моль      
, моль      
N, частинок      
V, л   33,6  

 

2. Кожна група одержує завдання (5 хв.)

Обчисліть об’єм вуглекислого газу, що утвориться в результаті згоряння природного газу, який містить метан об’ємом:

група 1 — 5 л;

група 2 — 3 л;

група 3 — 7 л;

група 4 — 10 л.

Який об’єм кисню з повітря при цьому витрачається?

Записуємо на дошці рівняння реакції й під рівнянням виписуємо відповіді всіх груп.

 

Варіант І 5 л 10 л 5 л
Варіант II 3 л 6 л 3 л
Варіант III 7 л 14 л 7 л
Варіант IV 10 л 20 л 10 л

 

3. Яка кількість речовини кисню знадобиться для повного згоряння речовини X кількістю речовини 0,5 моль?

X: група 1 — Аl; група 2 — Р; група 3 — Mg; група 4 — Li.

Кожна група наводить рівняння реакції, складає пропорцію й записує відповідь. Потім групи по колу обмінюються розв'язаннями, перевіряють, виправляють, коментують.

Учитель узагальнює відповіді.

Група 1

Група 2

Група 3

Група 4

 

IV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

Ще раз звертаємо увагу на виписані на дошці формули.

· Де на уроці ми використали ці формули?

· Яка група швидше й правильніше виконувала завдання?

· Які помилки допускалися в процесі виконання завдань?

 

V. Домашнє завдання

Повторити матеріал теми, підготуватися до тематичного оцінювання.

Творче завдання. Заповнити таблицю.

 

  2Na +Сl2 = 2NaCl
m, г 4,6    
, моль      
V, л -   -

 




Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: