С. 34–35.
Зустріч 12. як пОвітря впливає на прирОду Землі?
мета: розповісти учням, як рух повітря впливає на неживу й живу природу Землі; фор-
Дата Клас
мувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОрганіЗаційний мОмент
II. актуаліЗація ОпОрних Знань
— Поясніть, чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається по-різному в різні пори року?
— Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними?
— Порівняйте, як зберігають тепло земна та водна поверхні.
— Що таке вітер? Поясніть, як він утворюється.
— Запропонуйте сюжет для мультфільму, в якому головний герой — вітер.
— Пригадайте казки, у яких згадується вітер. (Брати Грімм «Гензель і Гретель», українські народні казки: «Про сонце, мороз і вітер», «Подарунки вітру», «Іван-вітер»)
— Як людина використовувала силу вітру в давнину, і як вона робить це тепер?
|
|
У давні часи, коли не було складних машин, механізмів, люди навчилися
використовувати у своїх цілях повітря — вітер. Прагнучи полегшити фізичну
працю, люди будували вітряки, під вітрилами ходили за тридев’ять земель ко- раблі.
Перші найпростіші вітродвигуни застосовували в сиву давнину в Єгипті
й Китаї. Так, у Єгипті збереглися залишки кам’яних вітряних млинів, побудо-
ваних ще у II ст. до н. е. У VII ст. н. е. перси будували досконалі вітряні млини
з великими крилами. У VIII–IX ст. н. е. вітряні млини з’явилися в Західній
Європі — в Данії, Голландії, Англії. Вітряні двигуни використовували для роз-
мелювання зерна, піднімання води та приведення в рух верстатів. У сільських
господарствах українців вітряки перемелювали приблизно половину врожаю. І зараз повітря допомагає людям. У небі літають літаки — їх підтримує по-
вітря.
— Де ще люди використовують енергію вітру? Учитель демонструє віяло.
— Як називається цей предмет? (Віяло)
— Для чого він служить? (Для обвіювання в спеку.)
— Що в наші дні замінює віяло? (Вентилятор)
— Отже, вітер може виконувати корисну для людини роботу і завдавати
їй шкоди. Яке негативне значення вітру для людини? Руйнуючи житла і спо-
руди, вітер завдає значних збитків. Яку корисну роботу виконує вітер у при-
роді? Переміщуючи хмари, змінює погоду; переносить гірські породи (пил,
пісок), створює форми рельєфу (піщані кучугури, котловани); впливає на
життя живих організмів (поширює насіння рослин тощо).
Як змусити вітер працювати?
Де в господарстві люди використовують силу вітру? У давнину в Україні
|
|
використовували силу вітру для роботи млинів (приміщення, де зерно переме-
лювали на муку), які ще називали вітряками. Вітрила, які надував вітер, до- помагали під час плавання морем. Нині він «працює» на вітрових електро- станціях. Основна перевага вітрової енергії полягає в тому, що вона є бук- вально скрізь. Гідроелектростанції споруджують на багатоводних річках. Для
атомних електростанцій теж потрібна значна кількість проточної води і,
крім того, величезні замкнені водойми. Теплові станції будують у районах
залягання кам’яного вугілля, торфу, горючих сланців. Вітрові електростанції можна будувати де завгодно. При цьому зникає потреба споруджувати високо- вольтні лінії електропередач, а також станції, що підвищують і знижують на- пругу електроенергії.