Тема. Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень

Урок 1

Мета: ознайомити учнів зі структурою підручника, з умовними позначеннями; замотивувати дітей до вивчення рідної мови; з’ясувати рівень знань учнів про звуки мовлення, букви; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: таблиця «Алфавіт».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Вступна бесіда

— Прочитайте вірш Любові Забашти «Рідна мова».

— Чого бажає поетеса рідній мові?

— Навіщо треба вивчати рідну мову?

— Яке автор вірша висловлює нам побажання? Прочитайте ці рядки.

— Розгляньте наш підручник і скажіть, як він називається та хто його автор.

— Які умовні позначення нам треба знати, щоб правильно користуватися підручником? Уважно їх розгляньте і запам’ятайте.

Учитель ще раз нагадує про красу, мелодійність і милозвучність рідної української мови, про необхідність її вивчення, адже вона є державною мовою всіх громадян України і володіти нею — почесний обов’язок кожного українця.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, що ви пам’ятаєте про звуки мовлення, букви, якими вони позначаються. Також пригадаємо український алфавіт і будемо каліграфічно писати не тільки букви, а й цілі речення.

IV. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Робота із загадкою (вправа 1)

— Прочитайте загадку й відгадайте її.

— Виразно вимовте слово-відгадку. Які звуки ви чуєте?

— Розгляньте звукову модель слова. Пригадайте, що означає кожний значок. на які дві частини поділене слово?

— Складіть звукову модель слова книга.

2. Робота з алфавітом (вправа 4)

— Згадайте малі букви — друковані й рукописні. Пригадайте їх напівголосно.

— Яка буква не позначає окремого звука?

— Прочитайте, як ще називають букву й.

3. Хвилинка чистопису (вправа 5)

— назвіть рукописні букви й запишіть їх за зразком.

— Доберіть з цими буквами слова і запишіть їх. (Іній, дім, поні; їжак, поїзд, гаї; дим, штани; йод, майка, чай; лимон, палка, сокіл; мир, лампа, сом; ніс, тінь, син; артист, масло, нора; орел, слон, кіно; сад, паста, квас.)

4. Фізкультхвилинка

V. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

1. Прочитайте вірш. До чого закликає поет?

— Спишіть перші два рядки вірша.

— Знайдіть у вірші слова, які відповідають звуковим моделям.

— Чітко вимовляйте кожний звук у цих словах.

— Прочитайте правило й запам’ятайте його.

2. Складання слів (вправа 3)

— Запишіть утворені слова.

— Прочитайте наступне правило й запам’ятайте його.

3. Звуко-буквений аналіз (вправа 6)

— Прочитайте і спишіть речення.

— Вимовте звуки і назвіть букви у виділених словах. Чому в них букв більше, ніж звуків?

— Складіть звукові моделі цих слів.

4. Словникова робота (вправа 7)

— Запишіть слово вересень, поділяючи його на склади. Підкресліть букви, які позначають голосні звуки.

— Складіть звукову модель цього слова.

— Зверніть увагу на виділені букви. Запам’ятайте написання цього слова.

— Складіть із ним речення і запишіть.

Вересень — перший місяць осені.

— Прочитайте слова у верхній червоній рамочці. Як ви думаєте, чому вони записані разом?

— Що означають ці слова? (Учитель пояснює їх походження.)

— Запишіть їх, поставте наголоси й запам’ятайте правопис цих слів.

VI. Підсумок уроку

— Що ми знаємо про звуки мовлення?

— Як позначаються звуки на письмі? Наведіть приклади.

— Яка літера не позначає окремого звука?

— Що таке алфавіт? Як іще називають порядок усіх літер української мови?

— Написання якого слова треба запам’ятати?

VII. Домашнє завдання з інструктажем

Правила на с. 5, вправа 8.

Урок 2


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: