— Прочитайте загадку разом із відгадкою.
— Які пропущені букви ви вставили?
— Підкресліть у словах букви перед знаком м’якшення.
— Які звуки позначають підкреслені букви перед знаком м’якшення?
Гра «Додай букву»
— До поданих слів допишіть букву, що не позначає звука. Чи змінилося їх значення?
Лан — лань рис —...
Син —... полин —...
— З однією парою слів складіть речення.
Робота над скоромовкою
— Прочитайте скоромовку. Спишіть.
— Поділіть слова (дужечками знизу)на склади.
Лиска лащить лисеня, а лосиха лосеня.
Лев ласкаво лапою левенятко ляпає.
— У яких словах є м’які приголосні звуки?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 47-48)
Вправа 132. Учні читають прислів’я, вимовляють у виділених словах звуки і називають букви.
— Що позначає знак м’якшення у цих словах?
— Доберіть до слів поганий, біда протилежні за значенням.
Пригадайте!
М’якість приголосного перед о позначається знаком м’якшення (ь): льон, бадьорий.
|
|
Вправа 133. Учні читають вірш, називають пропущені букви.
— Розкажіть, до кого і до чого звертається поет.
— Визначте кількість звуків і букв у слові синьому.
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 48.
Вправа 134. Учні читають та списують речення, вставляючи пропущені букви. Пояснюють, що позначає знак м’якшення у слові польових.
Слово про слово
Половіли — достигаючи, набували жовтого кольору.
Фізкультхвилинка
Всі піднесли руки — раз! На носках стоїть весь клас. Два — присіли, руки вниз, На сусіда подивись. Раз! — і вгору, Два! — і вниз, На сусіда подивись. | Будем дружно ми вставати, Щоб ногам роботу дати. Раз — присіли, два — піднялись. Хай мужніє ваше тіло. Хто старався присідати, Може вже відпочивати. |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
— Прочитайте. Вставте пропущені букви. Підкресліть слова зі знаком м’якшення.
Мама донку колисала, гарну пісенку співала. Тоненкий, прозорий лодок укрив калюжі. Коло пенків ростут маленкі опенки.
— Поділіть на склади для переносу виділені слова.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра «Твердий — м'який»
Учні розподіляються на дві команди: хлопчики — дівчатка. Перша команда називає склади з твердими приголосними звуками, друга — з м’якими.
— Які букви не можна писати після букв, що позначають тверді приголосні букви?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.48,вправа 135.
Урок 33
Тема: УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ. СКЛАДАННЯ ПРОДОВЖЕННЯ КАЗКИ ЗА ПОДАНИМ ПОЧАТКОМ (ЗА КАЗКОЮ І. ПРОКОПЕНКО «КУДИ СХОВАЛИСЯ ГРИБИ»)
Мета: розвивати мовлення, мислення учнів; розширювати їхній словниковий запас; виховувати інтерес до слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ