— Прочитайте і спишіть речення.
— У кожному реченні знайдіть і підкресліть головні слова.
Перевірка виконаної роботи.
— Усно поставте до кожного головного слова питання.
— З якої казки ці слова?
— Пригадайте, що було далі.
— Які українські казки ви ще знаєте?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що дізналися на уроці?
— Як знайти головні слова в реченні?
— На які питання вони відповідають?
— Чому їх так назвали?
— Чи може бути речення без головних слів?
Гра «Упіймай головні слова»
Стоїть гора високая.
Зелений гай шумить.
Пташки співають голосно,
І річечка блищить. (Л. Глібов)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 100, вправа 262.
— Прочитайте словосполучення у лівому стовпчику.
— Доберіть головне слово з правого стовпчика так, щоб утворилося речення.
— Запишіть утворені речення. Підкресліть головні слова.
Урок 70
Тема: ВИЗНАЧЕННЯ ГОЛОВНИХ СЛІВ У РЕЧЕННІ. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ «БУРУЛЯ»
Мета: узагальнити знання учнів про головні слова в реченні, вміння знаходити їх у реченнях; розвивати мовлення учнів; збагачувати їх словниковий запас; вчити сприймати на слух незнайомий текст; виховувати інтерес до вивчення мови.
|
|
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 100, вправа 262)
— Прочитайте записані речення.
— Про кого говориться в першому реченні? (Про тракториста.)
— Що говориться про тракториста? (Він оре.)
— Назвіть головні слова в другому реченні.
— На які питання вони відповідають?
— Чому вчителя називають учителем?
III. НАВЧАЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ
БУРУЛЯ
Висить на даху буруля, холодна та сумна.
— Чому ти сумуєш? — питає її сніг.
— Як же мені не сумувати? День довшає, прокидається раніше сонце, тепліше стає...
А сонце й справді як зійде, зразу за роботу: землю гріє, від зимового сну будить.
— Розтавай,— каже бурулі.— Нехай весна швидше настає.
А буруля сердиться:
— Котись, котись за обрій, щоб нічний морозець швидше вдарив!
Ну, сонце нічого на те. Тільки ласкаво всміхається. Під його промінцями сніги сходять, ручаї дзюрчать, пташки пісень співають. У полі озимина з-під снігу визирає. Всі сонцю раді.
Тільки буруля жде не діждеться, поки споночіє. Що вона розтане за день, то протягом ночі й відросте.
Уже й лани зорано, й рілля духмяно парує, А буруля висить — хоч би що.
Тут уже сонце занепокоїлось. Та промінцями її, промінцями!
Застрибали по бурулі сонячні зайчики, засяяли мерехтливі вогники. Засвітилась вона яскравим світлом, обернулась на легку хмаринку та й злетіла в небо. Тут уже справжня весна прийшла. (В. Коваленко)