— Послухайте загадки і скажіть, які дієслова допомогли вам їх відгадати.
Влітку медом ласував, Досхочу малини мав. А як впав глибокий сніг, Позіхнув і спати ліг. Бачив чи не бачив сни, А проспав аж до весни. (Ведмідь) Хай хто хоче, той і дума, Як від лиски заховатись, Я ж в клубочок ізгорнувся І не буду захищатись. І мене не вкусить лиска – Бо колюча в мене спина! Як не схоче поколотись, Потупцює та й покине. (Їжак) | Що за шум? Що за ґвалт? Чому песик наш гарчить? Півень злякано кричить? Кури у хліві сховались? Бо... налякались. Тож кого вони злякались? Ви іще не здогадались? В темнім лісі проживає, Довгий хвіст пухнастий має. Їй на місці не сидиться, А зовуть її... (лисиця). |
Не ходжу я, а скакаю, Бо нерівні ноги маю. Через поле навмання Перегнав би я коня. Я страшенний боягуз, Всіх на світі я боюсь. | В полі, в лісі — навкруги, Скрізь у мене вороги. Часом лізу я у шкоду, Їм капусту на городах, Моркву, ріпу, буряки. Відгадайте — хто такий? (Заєць) |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
|
|
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Які завдання сподобалися найбільше?
— Як називаються слова, що називають дії предметів?
— На які питання вони відповідають?
— Наведіть приклади дієслів.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 129, вправа 342.
Урок 92
Тема: РОЛЬ ДІЄСЛІВ У МОВЛЕННІ. РОБОТА НАД ПРИСЛІВ’ЯМИ
Мета: закріпити уявлення про слова, що означають дії предметів, вчити виділяти їх в усному і писемному мовленні; формувати вміння ставити питання до слів, що означають дію предметів; розвивати зв’язне мовлення учнів, увагу, спостережливість; виховувати уважність, працелюбність, старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 129, вправа 342)
— Прочитайте загадку і відгадку до неї.
— Прочитайте слова — назви дій, ставлячи до них питання.
— Усно змініть ці слова так, щоб вони відповідали на питання що робила?.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— З перших букв поданих слів утворіть нове слово.
Чапля, екран, тісто, вишня, елеватор, річка. (Четвер)
— Запишіть каліграфічно.
Че вр тв ер четвер
Четвер — четвертий день тижня.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бесіда
— Які слова почали вивчати на попередньому уроці?
— Що вони називають?
— На які питання відповідають?
Розучування вірша про дієслово
Людям всім давно відоме Дивне слово — дієслово. Дію виконати може І в роботі допоможе. | Треба з ним завжди дружити, З ним найвеселіше жити. Все, що хочеш,— в дієслові. Це найкраще в нашій мові. (Т. Рило) |
Гра «Упіймай дієслово»
— Послухайте вірш. Назвіть дієслова.
Ходять довгі журавлі,
Щось вишукують в землі,
Щось воркують, щось віщують,
Вже весну здається чують. (О. Олесь)