Не уявляю, як би я жила без моєї вірної подруги Марійки. З нею можна... Вона допомагає... Подруга ніколи не залишить... А ще вона любить... У школі допомагає... Відчуває... Марійка дуже... Це моя... Я її...
— Що було відомо із цього запису?
— А що нового ви доповнили?
Редагування тексту
— Прочитайте. Відредагуйте текст, доповнюючи його назвами ознак так, щоб можна було відчути красу природи вранці.
Аж ось зайнявся ранок. Із-за обрію викотилося сонце. Туман почав танути, тулитися до землі. Скрізь заблищали краплини роси.
Фізкультхвилинка
Самостійна робота
— Прочитайте. Поміркуйте, якими словами можна доповнити речення цього тексту. Користуйтеся словами з довідки. Запишіть ці речення. Доберіть заголовок.
Прийшло... літечко. Шумлять... сосни. Зацвіла... липа. Достигає... суниця.... співають птахи.
Слова для довідок: високі, духмяна, тепле, дзвінко, солодка.
Перевірка роботи. Двоє-троє учнів читають речення, інші аналізують їх.
Робота в парах. Гра «Коректор»
Учні обмінюються зошитами, читають роботи, дають поради одне одному.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого вас навчив цей урок?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
— Складіть 3–4 речення про літні розваги дітей.
Урок 108
Тема: АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ДОБИРАННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ СЛІВ, ЩО НАЛЕЖАТЬ ДО РІЗНИХ ЧАСТИН МОВИ
Мета: навчати учнів добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови; закріплювати знання про вивчені частини мови; розвивати зв’язне мовлення; виховувати естетичні почуття.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Аналіз перевірної роботи
Перевірка домашнього завдання (с. 146, вправа 387)
— Прочитайте, як ви замінили одним словом кожен вислів за зразком.
— Назвіть корінь у споріднених словах.
— Як ви поділили для переносу різними способами виділені слова?
Словниковий диктант
Загадка, Київ, духмяний.
Робота над скоромовкою
— Знайдіть у скоромовці спільнокореневі слова, позначте в них корінь.
· Водовоз віз воду з водопроводу.
— На які питання відповідають слова в скоромовці? Що вони означають?
Гра «“Зайве” слово»
— Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.
Синій, синок, син, синівський.
Коза, козак, козенята, козяче.
— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви вдосконалите свої вміння визначати корінь і добирати споріднені слова.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ