Позакласне читання. 4-й клас
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із життям та творчістю Народної художниці України Катерини Білокур, розкрити значення особистих листів для розуміння внутрішнього світу людини; закріпити знання учнів про жанри образотворчого мистецтва — пейзаж, натюрморт, портрет, ознайомити з автопортретом; закріплювати вміння висловлювати власні судження з проблеми, формулювати аргументи у процесі дискусії, формувати навички роботи в групі, розвивати усне та писемне мовлення, поетичні здібності, критичне та образне мислення, естетичний смак, виховувати повагу до творців українського мистецтва.
Обладнання: Індивідуальний лист учня з таблицями (за кількістю дітей), репродукції картин для гри «Пазли» (по одній на кожну групу), надруковані уривки з листів Катерини Білокур (для кожного учня), шкала оцінювання на дошці, комп'ютер, проектор, екран, слайд-презентація.
Форми роботи: фронтальна; індивідуальна; трупова.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
|
|
II. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Шкала оцінювання ставлення до проблеми.
Методика розвитку критичного мислення. Мета для учнів — сформулювати власне ставлення до проблеми та висловити його для всього класу — в усній формі та на шкалі. Мета для вчителя — сприяти появі різних думок для організації дискусії
— На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про те, яке місце посідає освіта у житті кожного з нас. Я прошу вас поміркувати над питанням: чи може людина, яка не вчилася у школі, коледжі, інституті, стати справжнім майстром своєї справи? Свої думки висловіть усно після того, як ви позначите їх на шкалі.
Після того як усі позначили свої думки, учитель пропонує кільком учням (бажано з протилежними поглядами на проблему) пояснити свою думку, наводячи аргументи, що спонукали їх до такої відповіді.
— Чому ви так вважаєте? Поясніть вашу думку.
— Сьогодні на уроці ми будемо говорити про людину, яка своїм життям відповіла на це складне і неоднозначне запитання. І можливо, у вас з'являться інші думки. Ця людина — художник.
Передбачення за репродукцією картини.
Методика розвитку критичного мислення. Мета: для учнів — сприймаючи картину (образ) та аналізуючи його, намагатися уявити автора й розповісти про нього; для вчителя — зосередити увагу на темі уроку, не називаючи її, та стимулювати пізнавальну активність учнів.
Учням пропонується розглянути репродукцію картини К. Білокур «Бурячок» (1959) і дати відповіді на запитання:
Діти отримують спеціальні картки (це може бути клейкий папір для записів). Учні пишуть на аркуші власні прізвища та імена. Подумавши над запитанням, діти виходять до дошки і прикріплюють аркушики на шкалу, відповідно до своєї думки. Якщо учень вважає, що на запитання слід відповісти «ні», то аркуш кріпиться біля цифри 1, якщо відповідь на запитання позитивна — біля цифри 10. У проміжках між цифрами 1 і 10 аркуш кріпиться у тому випадку, коли учень вагається: 2, 3, 4, 5 — якщо переважають аргументи на користь негативної відповіді; б, 7, 8, 9 — якщо переважають аргументи на користь відповіді «так».
|
|
• Яким ви уявляєте художника, що написав цю картину?
• Де він жив? Що любив? Чим захоплювався? Чому ви так думаєте?
• Ви багато розповіли про автора цієї картини. І тепер я можу назвати його ім'я — Катерина Білокур. Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з її творчістю та життєвим шляхом. Тема нашого уроку — «Дивовижний світ Катерини Білокур».
ПІ. Актуалізація опорних знань.