Сабақ №13 Өтілу мерзімі: 17.10.12
Сабақтың тақырыбы: Пирамида және оның қасиеттері
Сабақтың мақсаты:
І. БІЛІМДІЛІК. Оқушыларға пирамиданың анықтамасы және жалпы қасиеттерін үйрету.
ІІ. ТӘРБИЕЛІК. Оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, шапшаңдыққа баулу.
ІІІ. ДАМЫТУШЫЛЫҚ. Пирамиданың анықтамасы және жалпы қасиеттері үйрету
арқылы,оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Оқыту әдісі: сұрақ-жауап, баяндау
Сабақтың көрнекілігі: сызғыш, кеспе қағаздар
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау, түгендеу
ІІ. Үй жұмысын тексеру. а) Ой қозғау(сұрақ-жауап)
1. Пирамиданың қандай анықтамасын білесіңдер?
2. Пирамиданың қандай түрлерін білесіңдер?
ІІІ. Пысықтау есептері
Есеп 1. Үшбұрышты пирамиданың екі бүйір жағы өзара перпенликуляр және
Олардың ауданы Р мен Q-ға тең, ал ортақ қырының ұзындығы а - ға тең. Пирамиданың көлемін табыңыз.
| S |
| A |
| B |
| C |
S∆ ASC =
; S∆ BSC =
Q;
S∆ ABC =
; Т /к: V =?
V =
S таб. ∙ Н; H= SC = a;
AC=
; CB=
;
V =
; Жауабы:
;
Есеп 2. Дұрыс төртбұрышты пирамиданың бүйір қыры табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды және 2
- ге тең. Пирамиданың көлемін табыңыз.
| A |
| B |
| C |
| Д |
| S |
Бер: SAC = 450; SA = 2 Т /к: V =? V = S таб. ∙ Н; H = SO; AO = AC; SAO тең бүйірлі, тік бұрышты. Сондықтан AO = SO = 2; AC = 4; онда, АВ = ВС = 2 ; |
S таб. = а 2 = (2
) 2 = 8; бұдан V =
∙ 8 ∙ 2 =
;
H = SO; AO =
AC; Жауабы: V =
;
IV. Сабақты қорытындылау:
1. Дұрыс пирамиданың қандай қасиеттерін білесіңдер?
2. Дұрыс пирамиданың биіктігі мен апофемасы тең болуы мүмкін бе?
V. Оқушылар білімін бағалау
VІ. Үйге тапсырма беру: №
SAC = 450; SA = 2
Т /к: V =? V =
SAO тең бүйірлі, тік бұрышты. Сондықтан AO = SO = 2; AC = 4; онда, АВ = ВС = 2
; 





